21. 3. 2023 / Ochrana životního prostředí a bezpečnost / Zdroj: Synthomer

Biodiverzita v sokolovské chemičce Synthomer

Věděli jste, že….?
již v roce 2005 byl v odkalovacích nádržích sokolovské chemičky zjištěn výskyt zvláště ohroženého druhu živočicha kategorie silně ohrožený?

Pracovníci Správy CHKO Horní Slavkov tehdy identifikovali výskyt čolka obecného. Zákon o ochraně přírody a krajiny ukládá ochranu přirozených i umělých sídel tohoto druhu a je zakázáno škodlivě zasahovat do přirozeného vývoje.

Věděli jste, že….?

sokolovská chemička Synthomer již téměř dvacet let plánuje a provádí údržbu odkalovacích nádrží tak, aby nedošlo ke kolísání hladiny od počátku března do konce června?

Ing. Milan Brejchal, výkonný ředitel společnosti, upřesňuje: „Čištění a údržbu našich odkalovacích nádrží provádíme plánovitě mimo toto stanovené období. Naopak prozradím, že kromě silně ohrožených čolků obecných se v našich chladících nádržích daří například perloočkám (Cladocera). Mnozí je budou znát pod lidovým názvem „vodní blechy“. Živí se mikroskopickými kousky organické hmoty, jako jsou řasy a sinice, a přispívají tak k čistění vody. V současné době je identifikováno asi 620 druhů, ale předpokládá se, že jejich počet je 2-4x vyšší (1). Vyhovují jim trvale nebo částečně stojaté vody, a ty naše odkalovací nádrže nabízejí.“

Sokolovská chemička Synthomer provádí pravidelné rozbory vody ve svých odkalovacích nádržích, ale analyzuje také podrobně spodní vody. Cílem těchto preventivních analýz spodních vod je prevence, protože pro Synthomer je bezpečný provoz v blízkosti řeky Ohře naprostou prioritou. Synthomer dlouhodobě investuje do technologií pro svoje vodní hospodářství.  

Zdroj (1) Forró, Korovchinsky, Kotov, Petrusek: Global diversity of cladocerans in freshwater. 2007

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR