16. 2. 2021 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: MPO ČR

Agentura ECHA navrhuje omezení používání olova v brocích, střelách a rybářském olůvku mimo mokřady

ECHA předkládá návrh na další celoevropská omezení používání olova ve střelivu pro lov, venkovní sportovní střelbu a při rybolovu. Cílem je omezení rizik a ochrana zdraví lidí, volně žijících živočichů a životního prostředí.

Na žádost Evropské komise vyhodnotila agentura ECHA zdravotní a environmentální rizika, která představuje používání olověných střel při lovu a venkovní sportovní střelbě, jakož i olova používaného v rybářských olůvcích a návnadách. Agentura ECHA navrhuje následující opatření:

Olovo prodávané a používané při lovu, sportovní střelbě a jiné venkovní střelbě:

  • zákaz prodeje a používání olověných střel (s pětiletým přechodným obdobím). Jelikož současná olympijská pravidla specifikují použití olověného střeliva pro určité disciplíny, agentura ECHA také zvážila volitelnou výjimku pro použití olověných střel pro sportovní střelbu pouze za přísných podmínek, tj. pokud jsou minimalizovány úniky do životního prostředí,
  • zákaz používání olova ve střelách a jiných projektilech (malý kalibr: pětileté; velký kalibr: 18měsíční přechodné období). S výjimkami pro další používání, pokud jsou minimalizovány úniky do prostředí, tj. pokud jsou sportovní střelnice vybaveny lapači střel.

Olovo prodávané a používané při rybolovu:

  • zákaz prodeje a používání olůvek a olověných návnad (s přechodnými obdobími v závislosti na hmotnosti: ≤ 50 g tři roky;> 50 g pět let),
  • okamžitý zákaz používání olůvek, pokud se jedná o tzv. drop off techniku rybolovu.

Použití olověného střeliva pro vojenské účely spolu s jiným necivilním použitím olověného střeliva, například policií, bezpečnostními a celními složkami nespadá do rozsahu návrhu. Do rozsahu omezení nespadá rovněž použití olověného střeliva ve vnitřních prostorách.

Návrh je založen na informacích, které měla agentura ECHA k dispozici v době přípravy, a lze jej aktualizovat, pokud vyjdou najevo informace odůvodňující změny.

Všechny zúčastněné strany mají možnost předložit své argumenty podložené důkazy během šestiměsíční konzultace, která má začít 24. března 2021. Agentura ECHA plánuje uspořádat online seminář, ve kterém vysvětlí proces omezení a zúčastněným stranám ukáže, jak se účastnit konzultací.

Návrh agentury ECHA na další omezení používání olova navazuje na dřívější návrh týkající se olova ve střelných zbraních pro lov a sportovní střelbu v mokřadech nebo v jejich okolí. Evropská komise přijala toto omezení nařízením Komise (EU) 2021/57 ze dne 25. ledna 2021. Bude platit ve všech zemích EU od 15. února 2023.

Další informace:

 

Foto: ilustrační/ Pixabay

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   © 2021 SCHP ČR