30. 5. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: CEFIC

34 renomovaných profesorů chemie a 21 mladých evropských vědců znovu vytvořilo ikonickou fotografii s Curie a Einsteinem.

Brusel, 30. května 2022

 

34 nejlepších evropských profesorů chemie, včetně dvou laureátů Nobelovy ceny a 21 doktorandů z celé EU, se dnes sešlo v bruselském hotelu Metropole, aby obnovili ikonický snímek z roku 1927, který vznikl během mezinárodní konference Solvay o elektronech a fotonech. Na této světoznámé fotografii jsou zachyceny špičky tehdejší vědy, včetně Marie Skłodowské-Curieové a Alberta Einsteina. Dnešní setkání se koná u příležitosti 50. výročí založení Evropské rady chemického průmyslu (Cefic).

 

K profesorům a nadějným mladým vědcům se během dnešní akce připojilo také 25 generálních ředitelů a technologických ředitelů (CTO) předních evropských chemických výrobců. Jejich cílem je posílit spojenectví mezi vědou a podnikatelskou sférou, aby vědecký pokrok a inovace našly cestu na trh a přispěly k naplnění programu EU pro zelenou úsporám.

 

Dr. Martin Brudermüller, prezident Cefic a generální ředitel společnosti BASF: "Jsem nadšený, že jsem dnes obklopen nejlepšími světovými chemiky a mimořádně talentovanými mladými výzkumníky z celé Evropy. Mladá generace bude určovat budoucnost chemických inovací v Evropě a tím i úspěch Zelené dohody EU. Inovace máme v krvi: chemický průmysl EU je druhým největším investorem do výzkumu a inovací v oblasti chemických látek na světě a každoročně do výzkumu investuje více než 9 miliard eur. Zapojení současné a příští generace vědců je tedy pro budoucnost Evropy nesmírně důležité."

 

Profesor Ben L. Feringa, nositel Nobelovy ceny za chemii za rok 2016, řekl:  "Jsem rád, že se mohu podílet na této iniciativě, protože je skvělé spojit průmysl, vědeckou komunitu a studenty. Tyto tři skupiny budou muset spolupracovat, aby našly nejlepší řešení velkých výzev. Nadšení a odhodlání studentů mě naplňuje hrdostí a dává mi jistotu, že bude dosaženo velkého pokroku směrem k udržitelnějšímu světu. Tyto mladé hvězdy budou utvářet budoucnost chemie a těšit se z toho, že jsou na hranici vytváření vědy per excellence!"

 

Lukas Kejla/ Česká republika

„Důvodem, proč trávím v laboratoři dlouhé a náročné směny včetně ošetřování malých šrámů na předloktí, způsobených poleptáním sbírkou mých oblíbených kyselin je pocit, který doufám zažije každý vědec alespoň jednou v životě. Mluvím o pocitu, který máme ve chvíli, kdy konečně něco alespoň trochu funguje. Od této konference si slibuji, že výměnnou cenných informací s elitními vědci světa budeme moci tento pocit zažívat častěji.“

 

Instagram : @applied_analytical_chemistry 

 

Základní informace o konferenci Solvay 1927

Konference Solvay, založené belgickým průmyslníkem Ernestem Solvayem v roce 1911, byly ve světě fyziky považovány za zlom. Konference se konaly v Bruselu a byly věnovány vynikajícím preeminentním otevřeným problémům ve fyzice i chemii. Nejslavnější konference byla v říjnu 1927 5. Mezinárodní konference Solvay Onelectrons and Photons, kde se setkali nejvýznamnější fyzici na světě, aby diskutovali o nově formulované kvantové teorii. Vedoucími postavami byli Albert Einstein a Niels Bohr. 17 z 29 účastníků bylo nebo se stalo vítězi Nobelovy ceny, včetně Marie Curie, která mezi nimi sama, získala Nobelovu cenu ve dvou samostatných vědeckých disciplínách.

 

O účastnících konference 2022:
Seznam profesorů a doktorandů - v příloze.

 

Účastníci za ČR:

  • Vědec: Prof. Hoček Michal, PhD, DSc, Czech Academy of Science; Prof. Michl Josef, University of Colorado Boulder, USA and Institute of Organic Chemistry and Biochemistry, Prague, Czech Republic
  • Student – Doktorand: Kejla Lukas, University of Chemistry and Technology Prague

 

CEFIC je Evropská rada chemického průmyslu, založená v roce 1972, je hlasem velkých, středních a malých chemických společností v celé Evropě, které poskytují 1,2 milionu pracovních míst a představují přibližně 15% produkce světových chemikálií. CEFIC se věnuje propagaci prosperujícího chemického průmyslu, který:

• poskytuje udržitelná, bezpečná a zdrojová řešení pro splnění současných a budoucích výzev,

• podporuje prosperitu, růst a investice v Evropě.

https://cefic.org/

 

Honour-Science-and-Chemistry-event_participants-list_30052022.pdf (159 kB)

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR