2. 10. 2019 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Autor: Petr Jarolímek / Zdroj: Průmyslová ekologie

25 let Responsible Care v České republice

Svaz chemického průmyslu České republiky a Odborová organizace pracovníků v energetice a chemickém průmyslu uspořádaly v minulém týdnu v pražském Paláci Lucerna 21. konferenci cyklu Odpovědné podnikání v chemii.

Konference se konala 26.9. 2019 a byla věnována problematice 25 let Responsible Care v České republice. Ve stejný den proběhl i Večer s českou chemií, na kterém byly tradičně předávány certifikáty Responsible Care. 

Odpovědné podnikání v chemii je český název pro celosvětovou jedinečnou dobrovolnou iniciativu chemického průmyslu Responsible Care. Responsible Care vzniklo v roce 1985 v Kanadě. 

Svaz chemického průmyslu České republiky se k plnění principů celosvětové iniciativy Responsible Care přihlásil již v roce 1994. Plnění principů Responsible Care probíhá pravidelně v součinnosti s odborovou organizací ECHO. 

V ČR se k realizaci programu přihlásilo již 81 členských organizací SCHP ČR a jeho kolektivních členů Asociace výrobců nátěrových hmot ČR (AVNH), České asociace čisticích stanic (CACS) a Svazu chemických obchodníků a distributorů ČR (SCHOD).

48 členských společností SCHP ČR získalo právo užívat logo Responsible Care a 7 nevýrobních společností je zapsáno do Seznamu partnerů Responsible Care. Od roku 2006 uděluje představenstvo SCHP ČR Cenu udržitelného rozvoje SCHP ČR, která má aktuálně 15 laureátů.

V konferenčním bloku nazvaném 25 let a co dál shrnul Ladislav Špaček, Responsible Care manažer SCHP ČR, co je aktuálně považováno u zmíněného tématu za podstatné:

  • SCHP ČR dnes patří k jedné z nejzkušenějších asociací v oblasti Responsible Care,
  • Program Odpovědné podnikání v chemii je stále živý a přitažlivý i pro nové členské organizace SCHP ČR. Je vnímán veřejností jako potvrzení odpovědného podnikání v odvětví chemického průmyslu,
  • Implementace projektu Cefic Responsible Care Rejuvenation,
  • Užší spolupráce zemí V4, využití V4 fondu,
  • Ze SCHP ČR se zatím zapojilo 75,3 % členů, ze SCHOD ČR a CACS všichni členové a z AVNH pouze Colorlak,
  • Právo užívat logo RC má aktuálně již 56 členských organizací ve výrobě, distribuci i v nevýrobní sféře,
  • Prezentace 25. výročí TRINS.

Pro úplnost uveďme, že na konferenci v úvodu vystoupili se svými příspěvky Ivan Souček (ředitel SCHP ČR), Jiří Vrablec (místopředseda Odborového sdružení ECHO), Pavlína Kulhánková (MPO), Karel Bláha (MŽP) a Karel Kovařík s Milošem Rybičkou (SFŽP).

V části nazvané Výroba a péče o výrobek, moderované Pavlem Žákem (Spolchemie, místopředseda výboru HSE SCHP ČR), přednášeli Pavel Jursík (Alchimica, prezident SCHOD ČR), David Pinka (SCHOD ČR, EFTCO, člen představenstva SCHP ČR) a Zuzana Svobodová (BorsodChemMCHZ, osobnost 25 let RC v ČR).

Blok Dorost pro chemii, věnovaný chemickému vzdělávání, moderoval Jiří Zajíček (ředitel MSŠCH, člen představenstva SCHP ČR). Panelisty byli Kateřina Buřívalová (LZ Draslovka Kolín), Tomáš Kudrna (Lach-Ner), Jan Ptáček (SPŠCH Pardubice) a Ondřej Dammer (Zentiva). 

 

Foto: Petr Jarolímek, Průmyslová ekologie

 

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR