2. 7. 2025 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: SCHP ČR
Svaz chemického průmyslu ČR uspořádal dne 16.6. 2025 na VŠCHT v Praze diskusní kulatý stůl "Uhlíková neutralita chemického průmyslu – její realizovatelnost či snovost". Kulatý stůl proběhl v rámci KA2.2.s - Zelená dohoda – kulatý stůl sociálních partnerů chemického odvětví II projektu Pyramida sociálního dialogu v chemickém odvětví, registrační číslo CZ.03.01.03/00/22_001/0001091.
Kulatý stůl přinesl řadu zásadních diskuzí k aktuálním výzvám chemického průmyslu při přechodu k uhlíkové neutralitě.
Diskutující, kterými byli Ing. Ivan Souček, Ph.D. (Svaz chemického průmyslu ČR), prof. Ing. Petr Krtil, CSc. (Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského AV ČR), Ing. Pavlína Kulhánková (Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR) komentovali ve svých příspěvcích především témata spojená s energetickou náročností a konkurenceschopnost nejen českého chemického průmyslu.
V příspěvku Ing. I. Součka byl komentován především současný stav chemického průmyslu v EU. Tento průmysl je výrazně energeticky náročný a čelí aktuálně pokračujícímu poklesu podílu chemického průmyslu v rámci EU na celosvětové výrobě chemického průmyslu. Diskutován byl osud Antverpské výzvy, Clean Industrial Deal i stále sílící hlas českého a evropského průmyslu upozorňující na ztrátu konkurenceschopnosti a technologické vyspělosti.
Hlavními technologickými směry se zabývala přednáška prof. P. Krtila. Byly zde zmíněny možnosti využití vodíku, elektrifikace, modulárních reaktorů, chemické recyklace či biomasy. Především u vodíkových technologií kde je vodík považován za strategickou surovinu, bylo poukázáno na problematické body a to jeho aktuální ekonomickou rentabilitu, dostupné kapacity výroby a skladování. Zmíněn byl i čpavek jako další klíčová molekula pro dekarbonizaci. Rozhodující nicméně zůstává dostatek nízkoemisní energie, kde je nezpochybnitelné místo jaderné energetiky.
V přednáškách Ing. P. Kulhánkové byl zmíněn související legislativní rámec EU a představeny novinky v EU legislativě. Jedná se především o připravované změny v rámci nařízení REACH a Clean Industrial Deal. Upozorněno bylo i na rizika zpřísnění pravidel a potřebu aktivně prosazovat zájmy chemického průmyslu např. i v rámci veřejných konzultací Komise.
Více na Pyramida sociálního dialogu v chemickém odvětví.
Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9
IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725
+420 283 290 786