31. 8. 2022 / ARCHIV ČLÁNKŮ / Zdroj: Svaz průmyslu a dopravy ČR

ENERGETICKÁ KRIZE: Hrozí škody a nezvratný sociálně-ekonomický dopad

Přečtěte si dopis prezidenta Svazu průmyslu a dopravy ČR Ing. Jaroslava Hanáka, který vystihuje naše současné priority a aktivity Svazu chemického průmyslu ČR, nejenom vůči Svazu průmyslu a dopravy ČR, ale i dalším institucím, v diskuzích s kolegy jiných svazů, zastupujících jiná energeticky náročná odvětví, a státní správou:

Vážení členové,

situace je vážná. Vláda si musí uvědomit, že dopad cen energie na firmy musí být vyřešen co nejdříve. V opačném případě hrozí vážné škody a nezvratný sociálně-ekonomický dopad. Jako Svaz průmyslu a dopravy ČR proto aktivně a kriticky vystupujeme na všech jednáních s vládou a MPO. Děkujeme za všechny Vaše dotazy a příklady napříč odvětvími, které s námi každý den sdílíte a které nám následně pomáhají vysvětlovat vážnost aktuální situace, a to nejenom vládě, ale i v médiích (např.
ČTK a Seznam Zprávy).

Cena energie je pro nás absolutní priorita. Využíváme všech našich kontaktů a jednáních na všech úrovních s cílem urgence potřeby přijetí urychlených i mimořádných opatření. Na jednáních zejména s MPO opakovaně zdůrazňujeme a budeme zdůrazňovat, že meziroční nárůsty cen elektřiny a plynu ohrožují konkurenceschopnost a pokud se nepřijmou adekvátní opatření, tak i existenci evropského a českého průmyslu. Vláda a MPO musí konkrétní návrhy věcně rychle představit a zahájit projednávání jejich implementace. Bohužel k posunům nedochází tak rychle, jak bychom si představovali a jak je nutné.

Pokračujeme i v pracích na snížení rizik spojených s dodávkami plynu. Jedná se např. o úpravu energetického zákona a příslušných vyhlášek, kde je například ve spolupráci s námi připravována další novela vyhlášky č. 344/2012 Sb. o stavu nouze v plynárenství, kam se podařilo zapracovat náměty, na které jste ve své praxi narazili (například bezpečnostní technologické minimum apod.). MPO jsme požádali o poskytnutí aktuálních krizových scénářů v případě přerušení dodávek plynu s popisem postupů a předpokladů, které bychom Vám mohli poskytnout. Posunuly se také (i díky našim/Vašim námětům) práce na vymezování tzv. nezbytných sektorů. Nadále nevzdáváme ani využití Dočasného krizového rámce. Urgujeme a dáváme konkrétní návrhy na kurzarbeit a připravovány jsou také úpravy programu podpory substituce technologií.

Dále mimo jiné apelujeme na rychlé svolání mimořádné rady pro energetiku a přijetí rychlého řešení ideálně na unijní úrovni, případně alespoň na národní. Pana ministra Síkelu jsme také pozvali v rámci BusinessEurope na jednání Výboru pro záležitosti průmyslu (IACO), na kterém zástupci evropského průmyslu očekávají od Česka, jako předsednické země Rady EU, diskuzi nad konkrétními návrhy řešení.

V našem tlaku nepolevujeme. Vláda musí přistoupit ke konkrétním řešením, o kterých Vás budeme následně informovat.

S pozdravem

Ing. Jaroslav Hanák
prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2022 SCHP ČR