14. 2. 2023 / Chemie kolem nás / Zdroj: AGROFERT

Udržitelná mobilita bez chemie nepojede

Ambicí celého Green Dealu je klimatická neutralita v roce 2050. Napříč EU stále probíhají diskuse o politickém rámci konkrétních aktivit stejně jako o tom, jak záměru dosáhnout.

Ke splnění tohoto velmi ambiciózního cíle nutně vedou pouze ty cesty, které jednak využijí všechny dostupné možnosti a technologie (proklamovaná technologická neutralita) a jednak vědomí, že do tohoto cíle je nutné dojít postupnými, a hlavně realizovatelnými a společensky proveditelnými kroky. Jednou z velkých ambicí udržitelné mobility je tak cirkulární využití toho, co naše současná mobilita bohužel produkuje, tedy CO2. Diskuse o recyklaci CO2 již přinášejí konkrétní výsledky v rámci výzkumu a vývoje, které věříme, že budou v následujících letech a desetiletích realizovány v praxi. Upnutí se pouze na elektromobilitu jednak narušuje princip technologické neutrality, jednak nebere v potaz současný evropský vozový park a jeho dlouhou dobu obměny. Přehlíží tak snahu o dekarbonizaci jeho současného užívání.

 

Cestou, jak dosáhnout rychlejší dekarbonizace je přinášet na trh taková kapalná paliva, která budou vhodná již pro současný vozový park. Budou reálně, nikoli jen na papíře, snižovat emisní stopu současné dopravy a v ideálním případě budou i část emisí recyklovat. To je evropský projekt „Čistá kapalná paliva pro všechny“, který všechny tyto hodnoty bude splňovat. Na celoevropské úrovni ho koordinuje sdružení Fuels Europe. Využívá obnovitelná paliva jak biologického původu, tedy známá biopaliva, tak syntetická paliva a mnoho pokročilých biopaliv. Zahrnuje i paliva, jež jsou vyrobena z uhlíku a vodíku, ideálně samozřejmě zeleného, případně alespoň bezemisního, vyrobeného s užitím elektrické energie např. z jádra.  

 

Často se poukazuje na to, že syntetická paliva dosahují nízké energetické účinnosti ve srovnání s elektrickými pohony. Tato paliva však vykazují zásadní výhody na úrovni celého energetického systému. Jednoduché skladování kapalných uhlovodíků poskytuje nutnou flexibilitu v Evropě, a tím potřebnou energetickou bezpečnost. Nabízí také další klíčové služby bez nutných zásadních investic s využitím již existujících technologií, např. snadné a dlouhodobou skladovatelnost paliv s vysokou energetickou hustotou nezbytné pro vysoký výkon.

 

Nejlepší klimatické výkonnosti syntetických paliv je či v budoucnosti bude dosaženo použitím obnovitelné elektřiny v kombinaci s recyklovaným uhlíkem z bioprodukce nebo z přirozeného uhlíkového cyklu. Zpětné využití uhlíku tak může být zásadní pro celý současný systém rafinérií, výrobců biopaliv, logistických technologií pro kapalná paliva.

 

Zpět

Členská zóna:

Pro pokračování se přihlašte

Ještě nejste členem? Zaregistrovat se nyní

Napište nám


Kontakty

Svaz chemického průmyslu
České republiky
Rubeška 393/7
190 00 Praha 9

IČ: 16193725
DIČ: CZ16193725

+420 283 290 786

SCHP ČR

Dobrovolné profesní sdružení podniků a institucí se vztahem k chemickému odvětví.
Spojte se zástupci svazu k osobnímu projednání atributů členství.
 

Telefon:+420 283 290 786

MAPA STRÁNEK   |   NASTAVENÍ COOKIES   © 2024 SCHP ČR